Początki demencji mogą być bardzo ciężkie do opanowania dla osób, które nigdy nie miały z nią do czynienia. Opiekując się osobą starszą, warto wcześniej dobrze się do tego przygotować. Oprócz wiedzy i doświadczenia niezbędne są odpowiednie narzędzia, które pomogą zahamować negatywne skutki rozwijania się choroby, czyli pomoce terapeutyczne. Jeżeli więc zajmujesz się seniorem lub chcesz się do tego dobrze przygotować to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Czym są pomoce terapeutyczne i jak z nich korzystać?
Opieka nad osobą starszą wymaga ogromnego poświęcenia. Bez odpowiedniego przygotowania możemy popełnić błędy, które będą nam towarzyszyć przez większość czasu. Pamiętajmy, że seniorzy potrzebują bardzo dużo uwagi i poświęconego czasu by móc zachować dobrą formę. Pomoce terapeutyczne to narzędzia, które mają nam pomóc w sposób szczególny walczyć z objawami demencji u osób starszych.
Ich działanie pobudza obszary mózgu odpowiedzialne za wzrok, słuch czy ośrodki ruchu oraz pamięć. Warto więc kupić kilka gier, puzzli, kolorowanek oraz pomocy sensorycznych przydatnych w terapii osób z chorobami otępiennymi, (np. chorobą Alzheimera), w różnym stadium zaawansowania choroby. Wspólna zabawa pomoże seniorom zachować dobre samopoczucie. Codzienne ćwiczenia są bardzo ważne, pomagają nie tylko tłumić rozwój choroby, ale również nadać sens codzienności, która niektórym starszym osobom może wydawać się nudna i pozbawiona sensu.
Jakie pomoce terapeutyczne wybrać na początku?
Na początku naszej opieki nad seniorem warto wybrać pomoce terapeutyczne, które w łatwy sposób zaangażują osobę starszą do wspólnej zabawy. W ten sposób nie tylko umilimy jej dzień, ale również będziemy aktywnie walczyć o lepszy stan zdrowia. Na początek warto zapytać osobę, którą się opiekujemy co lubi robić, jakie ma zainteresowania czy pasję. Na tej podstawie dużo łatwiej będzie nam wybrać odpowiednie pomoce terapeutyczne. Dla wielu seniorów początki mogą być bardzo trudne. Warto pomóc im rozwijać swoje zdolności i z czasem dokupywać więcej narzędzi, które pozwolą aktywnie wspierać walką z demencją starczą i starością.

Nie zapominajmy również o tym, że seniorzy bardzo często nie poproszą sami o pomoc. Musimy być ich oparciem w codziennym życiu i pilnować by uczestniczyli w grach i zabawach. Naszym zadaniem jest nie pozwolić by usiedli przed telewizorem i spędzili resztę życia na siedzeniu na kanapie.