Czyszczenie oraz impregnacja kamienia naturalnego. Krok po kroku.

Kamień naturalny jest dziś powszechnie wykorzystywany zarówno w domach prywatnych, jak również w placówkach kulturowych, edukacyjnych, pensjonatach, hotelach, itd.  Kamień naturalny wykorzystuje się w układaniu posadzek, okładzin elewacyjnych, w produkcji nagrobków, blatów, parapetów.  Kamień naturalny, to bardzo często synonim trwałości i luksusu. Przepięknie prezentują się posadzki z kamienia naturalnego w ekskluzywnych hotelach. W tym artykule skupimy się na posadzkach z kamienia naturalnego, a konkretnie na tym jak je czyścić  i impregnować.  Dla przykładu niech posłużą nam bardzo często spotykane posadzki marmurowe.

Czyszczenie  i pielęgnacja posadzek marmurowych.

Posadzki marmurowe są bardzo trwałe i odpowiednio pielęgnowane mogą zdobić obiekty przez długie lata. Niestety posadzki te mają porowatą strukturę przez co bardzo szybko się brudzą. Marmur jest również podatny na zarysowania, które powstają np. wtedy, gdy wnosimy na obuwiu piasek. Dlatego tak ważna jest codzienna pielęgnacja marmuru.

Jak prawidłowo czyścić marmur?

Po pierwsze zamiataj. Zanim przystąpimy do czyszczenia/mycia posadzki marmurowej, należy ją dokładnie pozamiatać tak, aby pozbyć się piasku, który podczas mycia posadzki mógłby ją porysować. Można do tego celu użyć specjalnego mopa do zamiatania lub szczotki z miękkim włosiem. Jest, to czynność, której absolutnie nie można pominąć w procesie pielęgnacji marmuru. Mycie posadzki Mycie posadzki marmurowej można wykonać ręcznie lub maszynowo. Przy silnych zabrudzeniach mycie maszynowe sprawdzi się lepiej. Można do tego celu wykorzystać szorowarkę jednotarczową lub automat szorująco-zbierający. Ważne jest aby dobrać odpowiednie pady oraz środki, które nie zaszkodzą powierzchni.   Szorowarka ma dość mocny docisk i pracuje w trybie 160 obrotów szczotki na minutę, a więc napewno poradzi sobie lepiej niż mycie ręczne posadzki. Maszyna sprawdzi się również na bardzo dużych powierzchniach, ponieważ wykona pracę szybciej i dokładniej.

Posadzkę można również umyć ręcznie za pomocą odpowiednich mopów. Ręczne mycie sprawdzi się zwłaszcza przy lekkich zabrudzeniach, nie dużych powierzchniach lub codziennej pielęgnacji. Do tego celu można wykorzystać np. środek Crystal Clean firmy Akemi. Środek ten jest wolny od kwasów i zasad, szybko schnie i nie pozostawia smug na kamieniu. https://www.e-akemi.com Impregnacja posadzki marmurowej.

Posadzka marmurowa powinna przynajmniej raz na kilka lat być impregnowana. Oczywiście, to jak często należy impregnować posadzkę z kamienia naturalnego będzie ostatecznie uzależnione od tego jak mocno posadzka będzie eksploatowana.

Odpowiednio dobrany impregnat nie tylko uchroni posadzkę przed plamami, matowieniem i zarysowaniami, ale w znacznym stopniu przedłuży jej żywotność i zachowa pierwotny wygląd. https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html Należy pamiętać o tym, aby impregnat nakładać na posadzkę całkowicie oczyszczoną z wszelkich zabrudzeń i plam. Posadzka musi być czysta i sucha.  Impregnat nakłada się najczęściej metodą malarską za pomocą pistoletu natryskowego. Można tą czynność również wykonać za pomocą pędzla lub szmatki bawełnianej.

Dodaj komentarz