Choroba wieńcowa to inaczej nazywana choroba niedokrwienna serca. Jak sama nazwa wskazuje związana jest ona ze zmianami, które pojawiają się w tętnicach wieńcowych, których zadaniem jest doprowadzenie krwi do serca. Jej jednym z głównych objawów, na który skarży się wiele osób jest charakterystyczny ból, który pochodzi z klatki piersiowej. Jakie są jej wszystkie objawy oraz skąd się bierze?
Choroba wieńcowa czym jest?
Warto wiedzieć, że choroba wieńcowa tak naprawdę nie jest synonimem z chorobą niedokrwienia serca. Choroba niedokrwienia serca jest zdecydowanie szerszym pojęciem, które określa wszystkie stany niedokrwienia mięśnia sercowego. Jednakże ludzie mylą te dwa pojęcia, ponieważ w aż 98% przypadków choroba niedokrwienna, na którą chorują ludzie to właśnie choroba wieńcowa. Co ciekawe, jest to najczęściej diagnozowana choroba układu krążenia.
Warto też dodać, że w Europie występuje ona średnio aż u 20 tyś – 40 tyś na milion mieszkańców. Jest to naprawdę duży wynik, lecz jest również spowodowany faktem, że starzeje się społeczeństwo. Jednakże, nie można zapomnieć o tym, że z roku na rok pojawia się coraz wyższe ryzyko występowania jej również u osób młodszych.
Choroba wieńcowa – objawy
Choroba wieńcowa dzieli się na kilka typów, a co za tym idzie może występować kilka objawów. Najpopularniejszy objaw to ból w klatce piersiowej, który powoduje wrażenie ucisku lub gniecenia w klatce piersiowej. Osoby, które go mają często mówią, że jest on rozrywający. Pojawia się on w czasie stresu, posiłku lub w przypadku wysiłku.
Przyczyny choroby wieńcowej
Badania pokazują, że choroba wieńcowa najczęściej jest wynikiem miażdżycy naczyń wieńcowych. W ściankach odkładają się blaszki miażdżycowe, a w pewnym momencie jest ich na tyle dużo, ze doprowadzają do zwężenia światła naczyń, co poprzedza zmniejszenie dopływu krwi do serca. Co więcej, odrywające się cząstki mogą prowadzić do zatkania naczyń.
Warto jednak pamiętać, że poza miażdżycą również inne choroby mogą się przyczynić do zachorowania na chorobę wieńcową. Wśród nich należy wymienić kiłę, toczeń układowy, skrabiawice, idopatyczne młodzieńcze zapalenie tętnic oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Co więcej, poza nimi przyczyną mogą być również infekcje zapalenia wsierdzia, zakrzepy w przedsionku oraz sztucznych zastawkach. Nie można też zapomnieć o tym, że duży wpływ mają różnego rodzaju wady anatomiczne naczyń wieńcowych.
Kto może zachorować na chorobę wieńcową?
Jeśli chodzi o czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo zapadnięcia na tą chorobę, to jest to w głównej mierze wiek oraz płeć. Problem dotyczy zdecydowanie częściej mężczyzn niż kobiet. Co więcej, mężczyźni są na nią narażeni po 45 roku życia, a kobiety po 55 roku życia. Kolejnym czynnikiem jest występowanie tej choroby u najbliższych osób w rodzinie oraz otyłość. Nie można też zapomnieć o tym, że mają na nią wpływ używki takie jak palenie papierosów i to zarówno czynne, jak i bierne. Dodatkowo, mogą ją powodować cukrzyca typu 2 oraz nadciśnienie tętnicze.